Anakart ve Bileşenlerinin Arızaları

Gönderen admin 28/05/2015 1 Yorumlar

Anakart ve Bileşenlerinin Arızaları:
Anakart arızaları notebooklarda tamir edilmeden değişim yapma yoluna gidildiğinde en çok masraf çıkartan arızalardandır.
Notebook bilgisayarlarda da oem masaüstü bilgisayarlar da olduğu gibi istediğiniz zaman istediğiniz anakartı veya ekran kartını istediğiniz zaman satın alıp takma lüksüne sahip değilsiniz.
Herhangi bir notebook notebookın anakartını sadece o notebookun üreticisi üretir, yan sanayisi bulunmaz. Notebook lar ınız kullanıcı kaynaklı olarak garanti dışı kalır ve anakartı bozulursa yetkili servise gittiğinizde hemen hemen tüm servislerde anakart tamiri yoluna gidilmez, anakartın değişimi istenir.
Anakartı değiştirmenin bedeli de çoğu zaman notebookun ikinci el satış fiyatının da üstünde çıktığı için kullanıcılar genellikle anakartı değiştirmektense yeni bir notebook almayı tercih ederler. Bunun için servisimizde, yetkili teknik servisler tarafından tamir edilmeyip değişim istenen anakartların tamiri yapılmaktadır.
Anakartın tamir maliyeti anakartın yenisinin fiyatına göre çok daha ekonomik olmaktadır.
Servisimizde anakrtların kuzey ve güne köprüsü, ekran kartı çipleri, eprom ve diğer bileşenlerin tamir ve değişimi yapılmaktadır.
Anakar arızalarında en tehlikeli olan arıza türü sıvı teması ve kırık ve ezilme türünden arızalardır.
Anakartı taşıyan yonganın içi bir şehir içi şebeke tesisatı kadar karışık ve kalabalık bileşenden oluşmaktadır.
Bu yonganın içinde katman katman yollar vardır ve bu yollarda oluşan kırık ve kopmalar tamir edilememektedir.
Bunun dışında çip yanması ve bileşen arızalarında birçok anakart arızası kolayca tamir edilebilmektedir.
Servislerde anakart değişimi denilen arıza durumlarında anakartınızı bir kenara attırmayın. Mutlaka önce tamir edilebilir olup olmadığını kontrol ettirin.

1 Yorumlar

Emrah ozden:
12/03/2017, 11:39:33 PM
Cevapla

Abi benim casper via m1 var sarj yeri bozuk tamir yapilir ama parcasi yok ne yapilabir

Leave a Comment